ЕКЗ+ІКСІ

ЕКЗ або екстракорпоральне запліднення є одним значних наукових досягнень 20-го століття, за допомогою якої вдалося практично повністю вирішити проблему безпліддя. ЕКЗ — це технологія, яка дозволяє відтворювати умови для зачаття поза організмом людини. Вона включає: отримання зрілих статевих клітин, злиття яйцеклітин і сперматозоїдів, перші години і дні розвитку ембріонів, підготовка матки до їх імплантації.

 Основними показаннями до процедури ЕКЗ є порушення функції маткових труб, зниження якості сперми, ендометріоз.

Ефективність лікування визначається різними факторами. Крім причини безпліддя велику роль відіграють вік жінки і тривалість безпліддя. У «Клініці професора Стефана Хміля» вагітністю завершуються більше 45% циклів ЕКЗ.

Процедуру ЕКЗ можна розділити на кілька етапів:

Перший етап: стимуляція яєчників
Другий етап: пункція фолікулів, отримання яйцеклітин
Третій етап: отримання та підготовка сперми
Четвертий етап: запліднення ін вітро — додавання сперматозоїда до яйцеклітини
П’ятий етап: культивування клітин і ембріонів
Шостий етап: перенесення ембріонів у порожнину матки
Сьомий етап: підтримка імплантації ембріонів
Восьмий етап: діагностика вагітності

 Стимуляція дозрівання яйцеклітин

Головна відмінність стимульованого циклу в програмі ЕКЗ від природного полягає в тому, що під впливом гормонів дозріває кілька яйцеклітин, а не одна. Потім дозрілі яйцеклітини пунктують з яєчників, щоб запліднити поза організмом.

Не кожна яйцеклітина може бути запліднена, і не всі ембріони мають однакові шанси на імплантацію — тому виникає необхідність отримання декількох яйцеклітин. З декількох ембріонів вибирають для переносу ті, у яких ймовірність імплантації найбільш висока. Щоб отримати максимальну кількість зрілих яйцеклітин, але при цьому уникнути ускладнень, гормональна терапія підбирається індивідуально.

Під час стимуляції проводиться ультразвукове дослідження. Це дозволяє контролювати кількість і розміри фолікулів, а також товщину ендометрію. Тільки таким чином можна вибрати оптимальний момент для пункції фолікулів. Також завдяки обстеженню вдається знизити ризик гіперстимуляції.

Пункція фолікулів

Незадовго до овуляції відбувається забір яйцеклітин із фолікулів (пункція фолікулів). Забір яйцеклітин до моменту овуляції необхідний, оскільки після овуляції яйцеклітина потрапляє в маткову трубу або черевну порожнину, де стає практично недоступною.

Пункція фолікулів проводиться через піхву під контролем УЗД. У нашій клініці для знеболювання застосовується загальна анестезія. Ця процедура не вимагає госпіталізації. При задовільному стані жінки та після обговорення результатів пункції, пацієнти йдуть додому.

Запліднення

Для запліднення яйцеклітин в день пункції необхідна наявність «свіжої» сперми чоловіка. Перед заплідненням сперма обробляється в лабораторії таким чином, щоб запліднююча здатність сперматозоїдів була оптимальною. Далі яйцеклітини і сперматозоїди культивують в інкубаторі в живильному середовищі протягом 24 годин.

Ембріони культивують ще від 2 до 5 діб. Проводиться спостереження за їх дробленням (поділом). Паралельно здійснюється вибір тих ембріонів, які мають найкращі шанси для імплантації і будуть використовуватися для підсадки. Ембріони хорошої якості, що залишилися можуть бути збережені при дуже низькій температурі для подальших спроб (кріоконсервація ембріонів).

Перенос ембріонів

Перенесення ембріонів в порожнину матки — безболісна процедура. Її проводять на 3-й або 5-й день після пункції. Перенос ембріонів відбувається за допомогою дуже тонкого м’якого пластикового катетера, який через піхву і цервікальний канал вводиться в матку. У порожнину матки переносять не більше двох ембріонів, оскільки при переносі більшої кількості ембріонів суттєво підвищується ризик багатоплідної вагітності.

Після перенесення ембріонів в порожнину матки призначають препарати прогестерону і естрогени, щоб підтримати імплантацію ембріона. Через 2 тижні після підсадки проводиться перший тест на вагітність.

Щоб точно знати, як протікає вагітність, і отримати своєчасну допомогу, необхідне спостереження акушера-гінеколога. Лікарі-акушери «Клініки професора С. Хміля» мають великий досвід ведення вагітностей після ЕКЗ. У нашій клініці також проводиться пренатальна діагностика та спостереження вагітності до пологів. Контроль перебігу вагітності має велике значення для благополучного перебігу вагітності та народження здорової дитини.

ІКСІ (ICSI)

ІКСІ (ICSI) —  від англійського словосполучення Intra Cytoplasmic Sperm Injection, що перекладається як «внутрішньоцитоплазматичне введення сперматозоїда». Основою метода є проведення запліднення шляхом введення сперматозоїда за допомогою мікроголки у яйцеклітину. Дана методика має високу ефективність і зазвичай використовується при важких формах чоловічого безпліддя, при яких значно знижені кількісні або якісні показники сперми.

За допомогою мікроманіпуляторів під мікроскопом вибирається сперматозоїд найкращої якості. Він фіксується у мікроголку, за допомогою якої здійснюється прокол блискучої оболонки яйцеклітини, а потім сперматозоїд вводиться в цитоплазму яйцеклітини. Таким чином проводиться запліднення усіх отриманих при пункції яйцеклітин.

В результаті запліднення на наступний день утворюється зигота, що містить два ядра — материнське і батьківське. З неї власне і розвиватиметься ембріон.

У нашій клініці процедура ІКСІ здійснюється на найновішому та найсучаснішому мікро-маніпуляційному апараті The Integra Ti™.

            Показання до проведення методу ІКСІ:

 

олігозооспермія — при концентрації сперматозоїдів менше 2 млн/мл;
стенозооспермія — кількість активних сперматозоїдів менше 1 млн рухливих сперматозоїдів в 1 мл еякулята;
тератозооспермія — менш 10% сперматозоїдів нормальної морфологічної будови;
наявність високого титру антиспермальних антитіл у еякуляті, які перешкоджатимуть природньому заплідненню навіть у випадках нормальної концентрації сперматозоїдів;
відсутність запліднення при попередніх спробах ЕКЗ;
вік жінки більше 38 років, чоловіка більше 45 років.

Загалом, частота настання вагітності після проведення ІКСІ у нашій клініці є високою і складає 45-50%.

Як що ви зіткнулися з проблемою лікування безпліддя,  спеціалісти медичного центру “Клініка професора Стефана Хміля” зроблять все для того, щоб допомогти вам.

Меню