1. Головна
  2. Словник термінів

Словник термінів

Аберація хромосомна  – узагальнена назва будь-якого з типів мутацій – делецій, транслокацій, інверсій, дуплікацій.

Азооспермія  – відсутність сперматозоїдів у спермі.

Поділяється на обструктивну і секреторну.

Азооспермія обструктивна  пов’язана із закупоркою сім’явивідних шляхів і порушенням надходження сперматозоїдів у сперму. Продукція сперматозоїдів не порушена або порушена вторинно.

Азооспермія секреторна– пов’язана із порушенням секреції сперматозоїдів.

Аменорея  – відсутність менструації більше 6 місяців.

Первинна аменорея  – відсутність менструацій після досягнення статевої зрілості.

Вторинна аменорея  – відсутність менструації у жінки протягом 6 місяців і більше у жінок репродуктивного віку.

Андрогени  – чоловічі статеві гормони.

Анеуплоїдія  – змінений набір хромосом, в якому одна або декілька хромосом із звичайного набору або відсутні, або представлені додатковими копіями.

Антенатальний (пренатальний) період  – період, що триває від моменту запліднення до народження дитини.

Астенозооспермія  – зниження рухливості сперматозоїдів.

Аутосома  – будь–яка нестатева хромосома. У людини є 22 пари нестатевих хромосом.

Безпліддя  – діагноз безпліддя встановлюється при відсутності настання вагітності протягом 1 року у пари репродуктивного віку за умови регулярного статевого життя без застосування будь–яких методів контрацепції.

Внутрішньоматкова інсемінація  – один із методів лікування безпліддя, що проводиться шляхом введення підготовленої відповідним чином сперми у порожнину матку жінки у період овуляції.

Гамети  – статеві клітини (яйцеклітини і сперматозоїди).

Ген  – одиниця спадкового матеріалу, що відповідає за формування певної елементарної ознаки. Ген є ділянкою молекули ДНК.

Гіпофіз  – округле утворення, розміщене на дні черепа головного мозку в гіпофізарній ямці турецького сідлаклиновидної кістки. Гіпофіз відноситься до центральних органів ендокринної системи і до проміжного мозку.

Гормони  – біологічно активні хімічні речовини, що виділяються ендокринними залозами безпосередньо у кров і впливають на організм в цілому, або на певні органи і тканини мішені. Гормони служать гуморальними (ті, що переносяться кров’ю) регуляторами певних процесів у певних органах і системах.

Делеція  – тип хромосомної мутації, при якій втрачається ділянка хромосоми або ділянка молекули ДНК.

Ембріональний період  – період розвитку організму з моменту запліднення, який триває 8 тижнів, з цього терміну і до народження зародок називається плодом.

Ендометрій  – слизова оболонка матки, яка в рамках менструального циклу схильна циклічним змінам. Під дією гормонів ендометрій змінює свою структуру, розростається, готуючись до імплантації ембріона.

Ендометріоз  – це захворювання, при якому клітини ендометрії (внутрішнього шару матки) ростуть в інших ділянках черевної порожнини, найчастіше в яєчниках, фаллопієвих трубах , сечовому міхурі, кишечнику, на дні малого тазу і/або на очеревині, а також в товщі міометрію (гладком’язовій тканині матки). Розвиток ендометріозу за межами тазу зустрічається рідко.

Естрогени– це жіночі статеві гормони, які виробляються в яєчниках. До них належать естрадіол естрон і естріол.

Жовте тіло  – тимчасова залоза внутрішньої секреціїї, яка розвивається у яєчнику після овуляції на місці фолікула, де відбулася овуляція і виробляє гормон прогестерон.

Запліднення  – це складний комплекс біологічних процесів, що забезпечує процес злиття зрілих чоловічої і жіночої статевих клітин, внаслідок чого утворюється одна клітина (зигота), з якої розвивається новий організм.

Зигота  – диплоїдна (містить повний набір хромосом) клітина, що утворюється в результаті запліднення (злиття яйцеклітини і сперматозоїда).

Індукція овуляції  – це метод лікування безпліддя, в основі якого лежить вплив на рецептори статевих залоз за допомогою лікарських препаратів (які містять гормони) з метою сприяння дозрівання і виходу яйцеклітини з фолікула.

Імплантація  – прикріплення ембріона до слизової оболонки матки.

ІКСІ (ICSI)  – Інтрацитоплазматичне введення сперматозоїда – метод екстракорпорального запліднення, при якому проводиться введення одного сперматозоїда у яйцеклітину.

IMCI (ІМSІ)  – це модифікація процедури ІКСІ (ICSI), суть якої полягає в тому що відбір сперматозоїдів для запліднення проводиться з використанням спеціального обладнання за умов значно більшого оптичного збільшення.

Каріотип  – це специфічний для кожного виду організмів набір хромосом. Нормальний каріотип людини сладається із 46 хромосом із них 22 пари аутосом і 2 статеві хромосоми.

Кріоконсервація  – метод за допомогою якого можна зберігати ембріони, що залишилися після переносу та які можуть бути використані для додаткових спроб. Кріоконсервувати можна, також, гамети (сперматозоїди та яйцеклітини).

Лазерний  хетчинг  – розсічення блискучої оболонки ембріона перед імплантацією в порожнину матки за допомогою лазера. Застосовують два варіанти: пробивають променем лазера оболонку наскрізь під кутом, не торкаючись самого ембріона або спеціальний контактний метод, при якому використовують лазер з дуже коротким променем, який пробиває оболонку.

Лютеїнізуючий гормон (ЛГ)  – гормон, який сприяє виникненню овуляції та трансформації фолікула у жовте тіло.

Лютеїноваа фаза  – це II-га фаза менструального циклу, протягом якої жовте тіло яєчника продукує прогестерон. Підтримка лютеїнової фази необхідна тоді, коли є недостатність власного прогестерону та при проведенні запліднення за допомогою допоміжних репродуктивних технологій.

Матка  – порожнистий орган, грушоподібної форми, що складається з тіла, перешийка і шийки. Довжина порожнини невагітної матки становить 7–8 см. З яких 2/3 припадає на тіло, а 1/3 на шийку. Від матки відходять обидві маткові труби.

Маткові  труби  – це придатки, що відходять від матки у ділянці її кутів до бокових стінок таза, мають довжину 10–12 см. У ампулярній частині маткових труб відбувається запліднення. По маткових трубах запліднена яйцеклітина потрапляє у матку.

Міома  – доброякісна пухлина матки, що складається із м’язової та сполучної тканин і розвивається на тлі гормональних змін в організмі.

Мутація  – зміна в спадкових структурах (ДНК, генах, хромосомах).

Овуляція  – процес виходу зрілої, здатної до запліднення яйцеклітини з фолікула яєчника.

Олігозооспермія  – зниження кількості сперматозоїдів у спермі.

Перенос ембріона  – перенесення заплідненої яйцеклітини (ембріона), що ділиться, в порожнину матки після запліднення поза організмом жінки.

Позаматкова вагітність  – патологічна вагітність, при якій імплантація ембріона відбулася поза порожниною матки.

Прогестерон  – гормон, який виробляється головним чином жовтим тілом, його дія спрямована передусім на забезпечення сприятливих умов для імплантації ембріона у ендометрій та розвитку плідного яйця.

Пролактин  – гормон, який виробляється гіпофізом, підтримує функцію жовтого тіла та стимулює секрецію молока після пологів.

Простата  (передміхурова залоза) – це внутрішній статевий орган чоловіка, який виробляє секрет, необхідний для захисту і живлення сперматозоїдів. Вона розташована безпосередньо під сечовим міхурем у чоловіків.

Пункція фолікулів  – прокол фолікула дуже тонкою порожнистою голкою для того, щоб отримати яйцеклітину.

Спермограма  – аналіз сперми (еякуляту). Стандартна спермограма враховує фізичні параметри: об’єм сперми, її колір, в’язкіcть, pH і мікроскопічні параметри: кількість, рухливість сперматозоїдів, вміст інших клітин та ін. На основі цих даних можна діагностувати чоловіче безпліддя, простатит, наявність запального процесу чи інфекцій.

Стерилізація  – перев’язання сім’явивідних шляхів у чоловіка або маткових труб у жінки, що приводить до безпліддя.

Тератозооспермія  – порушення морфології (будови) сперматозоїдів.

Тиреотропний гормон (ТТГ)  – гормон, який виробляється гіпофізом і регулює функцію щитовидної залози.

Транслокація  – перенесення частини хромосоми, як правило, на негомологічну хромосому.

Фертилізація  – взаємодія гамет, що призводить до запліднення.

Фертильність  – здатність до розмноження.

Фолікул  – наповнений фолікулярною рідиною утвір у якому знаходиться яйцеклітина. Фолікули дозрівають в яєчниках.

ФСГ (фолікулостимулюючий гормон)  – гормон, який виробляється гіпофізом і стимулює дозрівання яйцеклітин.

Хетчинг  – розтин зовнішньої оболонки ембріона, наприклад, за допомогою лазера, для того, щоб полегшити його імплантацію.

Хоріонічний гонадотропін  – це глікопротеїновий гормон, який утворюється фізіологічно. Його виявляють у материнській сироватці на 6-10 добу після запліднення і ще через 1-2 доби в сечі.

Хромосоми  – ниткоподібні структури клітинного ядра, що складаються з ДНК і спеціальних білків і містять спадковий матеріал. Хромосоми є місцем локалізації генів.

Яйцеклітина  – жіноча статева клітина.

Яєчники  – парні жіночі статеві органи овальної форми. Яєчник є органом подвійної функції: внутрішньої секреції (виробляюють естрогенні гормони та прогестерон) та зовнішньої (продукує яйцеклітини).

IVF (In–vitro fertilisation).  Словосполучення, складено з латинського коріння: in vitro – у пробірці, та англ. fertilisation– запліднення. IVF означає запліднення поза організмом або інакше кажучи екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ).

Меню