ПАМ’ЯТКА ПАЦІЄНТУ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ

Цукровий діабет — це хронічне захворювання, яке виникає, коли підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості гормону-інсуліну( цукровий діабет 1 типу), або якщо організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін (інсулінорезистентність або цукровий діабет 2 типу).

Зниження рівня вироблення інсуліну або інсулінорезистентність призводять до підвищення рівня глюкози в крові. Тому у людей, які страждають на цукровий діабет і не отримують адекватного лікування, рівень глюкози буде стабільно високий, що зрештою призведе до ускладнень з боку практично всіх органів і систем організму. Особливо страждають серцево-судинна, нервова системи, судини очей і нирок.

Діабетична ретинопатія

Основна причина сліпоти у дорослих працездатного віку

Діабетична нефропатія

Основна причина термінальної стадії хвороби нирок

Інсульт

Діабет призводить до збільшення ризику інсульту на 150-400%

Захворювання серця

8/10 пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу помирають від серцево-судинних захворювань

Діабетична нейропатія

Ведуча причина нетравматичних ампутацій нижніх кінцівок

Симптоми захворювання – спрага, збільшення кількості добової сечі, слабкість, апатія, погіршення зору. Також варто звернути увагу на такі стани, як погане заживлення ран, їх нагноєння, тріщинки в кутиках рота, які тривало загоюються, часті молочниці у жінок, кровоточивість ясен, болі і затерпання в ногах, зниження працездатності.

Раннє розпізнавання симптомів цукрового діабету, адекватне лікування і зміна стилю життя – запорука успіху у боротьбі з ускладненнями.

Якщо Ви помітили у себе один або кілька симптомів цього захворювання, слід звернутися до лікаря і пройти такі обстеження як аналіз крові на вміст глюкози натще , загальний аналіз сечі. При наявності відхилень від норми, необхідно повторити ці обстеження тричі у різні дні, а також додатково пройти глюкозо-толерантний тест, провести визначення глікозильованого гемоглобіну, рівня інсуліну і індексу НОМА.

Тест толерантності до глюкози дозволяє виявити приховані форми цукрового діабету та переддіабету. Проведення тесту толерантності до глюкози здійснюється натще.  Спочатку визначають вміст глюкози у венозній крові. Після цього протягом наступних п’яти хвилин обстежуваний  повинен випити 300 мл води, в якій розведено 75 г цукру (3 столові ложки з гіркою). Через 2 години проводять ще один забір крові. У проміжку між заборами крові обстежуваний не повинен їсти, можна пити звичайну негазовану воду.

Підвищення глікозильованого гемоглобіну відображає високий рівень глюкози, що мала місце протягом тривалості життя еритроцитів (3 місяці).Цей показник має значення для контролю ефективності лікування і виявлення ризику розвитку ускладнень.

Індекс НОМА- маркер інсулінорезистентності. Допомагає встановити правильний діагноз і оцінити лікування, а також визначити ризик ускладнень.

 

Уважне ставлення до свого здоров’я допоможе виявити недуг на ранніх стадіях. Але незворотні каскадні механізми вже запущені, тому досягти успіху у лікуванні можна лише, якщо змінити стиль життя (корекція харчування, щоденні фізичні навантаження, контроль артеріального тиску і ваги тіла), щоденно вимірювати рівень глюкози портативним глюкометром , раз на місяць відвідувати свого лікаря для вчасної корекції патологічних змін, регулярно приймати призначені ліки.

Застосування медикаментозної цукрознижуючої терапії не буде успішним без щоденного дотримання основних рекомендацій по лікувальному харчуванню. За допомогою лікувального харчування можна ефективно керувати своїм захворюванням: підтримувати рівень глюкози в крові якомога ближче до нормальних показників; контролювати масу тіла; попередити розвиток як ранніх, так і пізніх ускладнень цукрового діабету.

Харчування повинне бути раціональним, тобто містити білки, жири, вуглеводи, клітковину, достатньо вітамінів і мінералів. Так як при цукровому діабеті страждає в першу чергу вуглеводневий обмін, то слід уникати споживання легкозасвоюваних вуглеводів. Також харчування повинне відповідати енергетичним затратам організму. Рекомендовано вживати їжу 5 разів на день: сніданок (25% енергетичних потреб), перекус (10%), обід (35%), другий перекус (10%), вечеря (20%).

При виборі продуктів харчування варто опиратися на їх глікемічний індекс (табл. 1). Глікемічний індекс  фіксує на скільки збільшиться рівень глюкози в крові після поїдання певного продукту. Чим вищий глікемічний індекс, тим більший «скачок» глюкози відбудеться (те чого слід уникати). Варто віддавати перевагу продуктам з глікемічним індексом нижче 50%.

Табл. 1. Глікемічний індекс деяких продуктів харчування

«Погані» вуглеводи з високим глікемічним індексом «Хороші» вуглеводи з низьким глікемічним індексом
Цукор – 100% Хліб з борошна грубого помелу з висівками- 50%
Печена картопля- 95% Неочищений рис- 50%
Білий хліб з борошна в/г – 95% Горох  -50%
Мед – 90% Злакові, необроблені цукром -50%
Картопляне пюре- 90% Фруктовий фреш  без цукру -40%
Кукурудзяні пластівці, попкорн- 85% Квасоля- 40%
Варена морква- 85% Вівсяні пластівці- 40%
Рис очищений-70% Молочні продукти- 35%
Піца-70% Риба запечена (мінтай, оселедець, скумбрія)_-35%
Пельмені- 70% Яловичина відварна-40%
Ковбаса- 70% М’ясо курки, індика відварне- 30%
Шоколад (в плитках) -70% Сочевиця- 30%
Мюслі, оброблені цукром – 70% Свіжі фрукти- 30%
Гелетне печиво, сірий хліб- 65% Чорний гіркий шоколад (60%какао)- 22%
Варений буряк- 65% Овочі (капуста, салат, кабачки, перець, баклажани, помідори, огірки)- 22%
Банани, диня, виноград- 60% Морква сира-30%
Джем- 55% Гриби-15%
Макаронні вироби з борошна в/г- 55% Горіхи- 12%
Фруктові соки без цукру- 55% Зелень, ягоди-10%

Продукти, які необхідно виключити:

 • Цукор
 • Варення, джеми, мед
 • Цукерки, шоколад
 • Пиріжки, торти та інші кондитерські вироби
 • Печиво, вироби із здобного тіста
 • Морозиво
 • Солодкі газовані напої
 • Алкогольні напої
 • Жирна сметана
 • Майонез
 • Жирне м’ясо
 • Ковбасні вироби, копченості
 • Жирна риба
 • Консерви м’ясні, рибні в олії

Важливими є щоденні фізичні навантаження, так як вони покращують ліпідний обмін, мікроциркуляцію крові, попереджують судинні ускладнення.  Перевагу слід віддати бадмінтону, ходьбі, волейболу та іншим іграм з м’ячем, фітнесу, пішому туризму, велосипедному спорту, гімнастиці,  плаванню (тільки не на самоті), катанню на лижах (не екстремальному).

Стежте за своїм харчуванням і фізичним навантаженням, вчасно відвідуйте вашого лікаря і ретельно виконуйте його рекомендації, контролюйте рівень глюкози, артеріального тиску і вагу і життя з діабетом не спричинятиме вам труднощів!

Меню