ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ЕКСТРАКОРПОРАЛЬНОГО ЗАПЛІДНЕННЯ?

Завдяки допоміжним репродуктивним технологіям можна досягти бажаного результату. Найвідомішим методом є – екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ).

ЕКЗ може допомогти при проблемах із зачаттям в одного чи обох партнерів. Наприклад, при непрохідності труб у жінки або при змінах сперми у чоловіка. ЕКЗ також застосовується при безплідді нез’ясованого генезу, особливо у тих пар, які не можуть зачати дитину більше трьох років.

Пари, для яких медичне стимулювання овуляції і внутрішньоматкова інсемінація виявилися безуспішними, також можуть бути направлені на ЕКЗ.

Запліднення, тобто злиття яйцеклітини зі сперматозоїдом, в звичайних умовах відбувається всередині жіночого організму, а саме, в маткових трубах.

Запліднена яйцеклітина починає ділитися і просуватися по трубі до порожнини матки. Коли мета (внутрішня порожнина матки) досягнута, відбувається імплантація (прикріплення) плодового яйця і подальше зростання.

При використанні технології ЕКЗ запліднення відбувається за межами жіночого організму, а саме в лабораторних умовах. Одержаний ембріон «підсаджується» за допомогою спеціального катетера в порожнину матки. Якщо ембріону вдасться добре закріпитися в порожнині матки, то подальший хід вагітності не відрізняється від звичайного.

З тих пір, як вперше ця техніка була успішно застосована в 1978 році, у всьому світі за допомогою ЕКЗ народилося близько 2 млн. дітей. Відсоток успішного результату з першої спроби за даними світової статистики становить 30-35 відсотків. При наведенні співвідношення, можна сказати, що приблизно у кожної 3-4 пари, що пройшла процедуру ЕКЗ, з’являється дитина. А це непогана частка ймовірності, особливо для тих, хто абсолютно зневірився зачати дитинку самостійно.

Close up of pregnant woman holding ultrasound scan on her tummy

Існують деякі рекомендації в період підготовки до ЕКЗ для майбутніх батьків. Найголовніше — усунути негативні побутові чинники, що мають токсичний вплив на статеві клітини:

 • відмовитись від вживання алкоголю та тютюнопаління;
 • збалансувати і раціоналізувати харчування (виключити з раціону копченості, напівфабрикати та продукти із значним вмістом стабілізаторів та консервантів — майонез, консерви, солодощі і т. д., надати перевагу овочам, фруктам);
 • уникати надмірної інсоляції, переохолодження, фізичних та емоційних перенапружень;
 • змінити погані умови виробничої діяльності (робота в приміщеннях з високою температурою, випромінюванням, робота з токсичними речовинами тощо);
 • щоденно вживати 400 мкг фолієвої кислоти (хоча б за місяць до планованої вагітності) для профілактики вроджених вад нервової трубки плоду;
 • нормалізувати масу тіла жінкам, які важать менше 45 кг в сторону її збільшення, а жінкам, вага яких 70 кг і більше – зайнятись поступовим схудненням, шляхом регулярних занять спортом та обмеженням вуглеводної їжі. Забороняється вживання препаратів для зменшення апетиту чи «спалювання жирів».

І, звичайно, основним моментом у підготовці до вагітності є психологічне налаштування, адже, незабаром у сім’ї з’явиться поповнення. Але, водночас потрібно пам’ятати про можливість негативного результату.

Перед початком проведення процедури екстракорпорального запліднення, і жінці, і її партнеру необхідно зробити ряд обстежень, які в сукупності дають лікареві змогу оцінити стан здоров’я потенційних батьків. До них належать:

 • аналіз крові на ВІЛ-інфекцію, сифіліс і деякі види гепатиту (зазвичай В і С) для обох партнерів;
 • визначається група крові та резус-фактор також кожному з подружжя;
 • специфічний аналіз крові на гормони здає майбутня мама для визначення природного рівня гормонів (ФСГ, АМГ, ЛГ, пролактин, ТТГ, Т3, Т4), щоб підібрати оптимальне дозування стимулюючих лікарських препаратів;
 • мазок з піхви (для визначення ступеня чистоти піхви та виключення наявності інфекційних збудників);
 • спермограма чоловіка (спеціальне дослідження кількісних і якісних характеристик сперматозоїдів, що показує їх здатність до запліднення яйцеклітини);
 • ультразвукове обстеження органів малого тазу та молочних залоз жінки для виключення патологічних станів, що можуть відтермінувати програму ЕКЗ.

Також жінка, яка планує стати мамою за допомогою ЕКЗ, повинна підготувати довідку з консультативним заключенням терапевта про відсутність протипоказань для вагітності, повідомити лікаря про наявність хронічних захворювань та у випадку вживання будь-яких медикаментів чи харчових біодобавок.

ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО ПІДГОТОВКУ ДО ПРОЦЕДУРИ ЕКЗ

Перша з цих процедур проводиться строго натщесерце, в цей день жінці не рекомендується навіть приймати рідину (принаймні, кілька годин перед операцією).

Щоб не завдавати особливих незручностей у зв’язку з цим, забір яйцеклітин зазвичай проводиться вранці. В цей день пацієнтка може покинути клініку. Особливо суворого дотримання режиму в даній ситуації не потрібно. Ви цілком можете продовжувати працювати і вести звичайний спосіб життя, якщо Ваш лікар не дасть інших рекомендацій.

Цього ж дня, коли здійснюється процедура забору яйцеклітин у жінки для подальших лабораторних дій, її партнер здає сперму шляхом мастурбації у спеціальний контейнер. Ця сперма використовується для запліднення. Дуже важливим є дотримання рекомендацій, щоб ваш біологічний матеріал не втратив своїх властивостей і життєздатності.

Сперматозоїди відразу ж поміщаються в спеціальну стерильну колбу, де створюється найбільш сприятливе середовище для їх існування, при цьому час їх перебування там строго регламентований і не може перевищувати встановлений термін.

Далі в процесі звичайного IVF сперму поміщають у ємності до яйцеклітин та зберігають у спеціальному інкубаторі, де строго підтримується температура, вологість, концентрація СО2. Потім ембріологи з’ясовують чи відбулось запліднення та подальше ділення зиготи. Перенос ембріонів до порожнини матки може здійснюватись на різних стадіях, починаючи зі стадії зиготи і закінчуючи стадією бластоцисти, яка формується на 5-6 день після початку запліднення. Ця процедура є безболісною і займає 3-7 хвилин. В цей день жінка може вживати їжу, напої. Підготовка до даної процедури полягає у наповненні сечового міхура.

До порожнини матки рекомендується переносити не більше 1-2 ембріонів (згідно наказу МОЗ України № 787 від 09.09.2013р.). Проте, при прогнозованій зниженій імовірності імплантації можливий перенос більшої кількості ембріонів (за згодою пацієнтки не більше 3 ембріонів).

Діагностика вагітності за рівнем бета-ХГ у крові або сечі здійснюється через 14-16 днів від дня ембріотрансферу.

 

Меню